آمونیاک در خیلی از کالاهای مصرفی استفاده می شود که محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم مراقبت شخصی و همچنین محصولات پاک کننده خانگی نیز شامل آن ها هستند ولی رنگ موهای فاقد آمونیاک چه ویژگی هایی دارند؟ پس پیشنهاد میکنم که این مقاله را مطالعه کنید تا بیشتر این موارد آشنا شوید.

از مهم‌ترین ترکیباتی که برای تنظیم pH در خیلی از محصولات بهداشتی و آرایشی مصرف می‌شوند اتانول آمین‌ها هستند که در بسیاری موارد یافت می شود از جمله؛ رنگ ها-شامپو های نرم کننده‌های مو – کرم های ضد آفتاب – پارافین – موم – مواد پاک کننده خانگی – پماد دارویی – ریمل سایه چشم – خط چشم،مژه – رژ گونه‌‌ها – زیرسازی های آرایشی – آرایش پایه – عطرها – لوسیون ها – صابون ها – کرم‌های اصلاح.

اولین رنگ موی شیمیایی که ساخته شد توسط یک شیمی دان فرانسوی به نام یوگن شولر بود که از ماده‌ای شیمیایی به نام پارا فنیل اتیلن دی آمین استفاده کرد. این روزها تقریبا 75% خانم ها موهای خود را رنگ می‌کنند. در رنگ‌های مو از نوع دائمی و نیمه دائمی با توجه به نوع رنگ، مواد شیمیایی گوناگونی مصرف می شود.حدود 90٪ از کل بازار این ماده شامل محصولات رنگ موی دائمی بوده که با توجه به رنگ‌های اکسیداتیو می‌باشد. این گونه مواد به معمولاً محصولات دو بخشی هستند که مصرف کنندگان پیش از مصرف آن ها را مخلوط می کنند. این گونه محصولات به طور معمول پیش از شستشو و خشک کردن حدود 30 دقیقه بر روی مو قرار می‌گیرند.

بخش اولیه معمولا ” کرم” یا ” ژلِ رنگ ” نام دارد. در این رنگ‌‌های مو اتانول آمین‌ها، آمونیاک و کربنات سدیم وجود دارد و معمولاً کرمی شیری یا گاهی زرد-نارنجی شامل رنگ های دائمی اکسیداتیو و قلیا ( همان آمونیاک یا مونو اتانول آمین) می باشد.

رنگ موی بدون آمونیاک

عملکرد آمونیاک چگونه است؟

آمونیاک که در رنگ‌های مو موجود است سبب می‌شود تا کوتیکول‌های مو از هم جدا شوند و رنگ به درون آن نفوذ کند. فرق کلی میان رنگ‌ها ظرفیت آنها برای رسیدن به ریشه مغزی مو می باشد. این گونه مواد یا به طور دائمی در کوتیکول حفظ می‌شوند یا اینکه به قشر مو نمی‌رسند و در سطح کوتیکول‌هایی که کم عمق هستند قرار می‌گیرند و بعد از 10 الی 15 دفعه قابل شستشو با شامپو هستند که اینها معروف به رنگ‌های موقت و نیمه دائمی هستند. محصول برای غلبه کردن بر کوتیکول و همچنین رسیدن به قشر مو، لازم سات تا pH قلیایی داشته باشد چون موی انسان به صورت طبیعی خاصیت اسیدی دارد. اکثر رنگ های مو دائمی ماده ی آمونیاک را برای بالا بردن pH و ایجاد یک محلول قلیایی به کار می برند.

آمونیاک با بالا بردن pH قادر است تا کوتیکول که لایه خارجی موی سر است را باز کرده و به وسیله ی کورتکس (لایه ای پس از کوتیکول) تجزیه شود. همین کار دلیل اثر بخشی به سزای این ماده در فرایند رنگ کردن مو است. با وجود تاثیر زیاد این رنگ‌ها شاهد خشکی موها پس از استفاده آن‌ها هستیم. چون هنگامی که آمونیاک به کورتکس می رسد، رطوبت مو به وسیله آن جذب می‌شود. موهایی که به وسیله این رنگ موها آسیب دیده است به طور معمول شروع به ریزش کردن می‌‌کند و ترمیم شدن آن زمان زیادی را نیاز دارد

مشکلات سلامتی: علاوه بر عیوبی که تا الان به آن اشاره شد اکثر افرادی که این محصولات را مصرف می‌کنند دچار خارش سر و سوزش در بینی و گلو و چشم خود و همچنین واکنش‌های آلرژیک و… به هنگام مصرف این محصولات می شوند. در ضمن این ماده ممکن است باعث بروز مشکلات باروری در زنان و مردان هم شود.

رنگ موی بدون آمونیاک

جایگزینی برای آمونیاک در رنگ موها 

برای جبران فقدان آمونیاک در رنگ موهای فاقد امونیاک می شود از حرارت استفاده کرد. حرارت باعث می‌شود تا منافذ موجود در کوتیکول مو باز شده ولی pH مو تغییری نکند. همچنین مونو اتانول امین را نیز می‌شود جایگزین آمونیاک برای تنظیم کردن pH نمود. با توجه به نوع برندی که خریداری شده است ترکیبات گوناگونی از MEA مثل کوکوآمید MEA و یا آمینو متیل پروپانول را می2توان در فهرست مواد اولیه تشکیل دهنده آن محصول مشاهده کرد که تمام این ترکیباتی که مثل آمونیاک سبب باز شدن کوتیکول‌های مو و جذب شدن رنگ موی اعمال شده می‌شوند وجود دارد.

بخش دوم کرم یا لوسیون نامیده می شود و مایعی سفید شامل اکسیدان ( همان هیدروژن پروکسید) است. هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه با درصدهای گوناگون در رنگ‌های مو دائمی و همچنین نیمه دائمی استفاده می‌شود.

نرم کننده‌های مو خیلی قلیایی هستند؛ به همین علت، تغییر رنگ موی صاف به صورت شیمیایی از طریق هیدروکسیدها و یا به وسیله تيوگليکولات، روشی ظريف است که شاید باعث صدمه و شکست مو شود. در نتیجه گاهی رنگ های نیمه دائمی جایگزین رنگ‌های دائمی می شوند. سوالی که برای شما ممکن است پیش بیاید این است که آیا استفاده از مونو اتانول آمین باعث خشکی مو می‌گردد؟ بهتر است بگوییم؛ تولید کنندگان این گونه محصولات فرضیه خشک شدن مو را رد نمی‌کنند پس محصولات تولیدی خود را با بعضی مواد بهبود دهنده و همچنین روغن‌هایی با خاصیت نرم کنندگی ترکیب می‌کنند.

آیا رنگ موهای فاقد آمونیاک هم مضر است؟

بعضی از کمپانی‌ها تبلیغات بسیاری برای رنگ های موی فاقد آمونیاک خودشان، می‌کنند و مدعی هستند که این رنگ موها کاملاً بدون خطر هستند و ضررهای رنگ های موی معمولی را ندارند و حتی می‌گویند که در هنگام بارداری می‌توان آن‌ها را مصرف کرد ولی در نظر داشته باشید که هیچ گونه جادویی در تولید آن ها انجام نگرفته و تولیدکنندگان فقط به جای آمونیاک یک نوعی دیگر از ماده قلیایی را جایگزین کرده‌اند که باز هم با همان مکانیسم قبلی، لایه‌های بیرونی مو را باز کرده و درون مو نفوذ می کنند. البته احتمال دارد که شدت صدمه‌ای که توسط این گونه مواد وارد میشود کمتر از آمونیاک باشد، ولی به طور قطع صفر نیست.

رنگ موی بدون آمونیاک

در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین و بهترین برندهای رنگ موی فاقد آمونیاک می پردازیم:

Garnier Olia 

  •  دارای بازدهی طولانی است و همچنین 60 درصد از فرمولاسیون این محصول تشکیل شده از روغن است.
  •  باعث رشد سالم مو و افزایش درخشندگی آن می‌شود و البته کاملاً مقرون به صرفه هم است.
  •  بهترین برند شناخته شده فاقد آمونیاک بازار است که از روغن برای انتقال مولکول‌های رنگ به مو استفاده می‌کند و از دیگر مزیت های آن عدم تغییر pH و سازگار با انواع مو است.

L’Oréal Paris Colorista 

  •  دارای عمری طولانی و همچنین تنوع بالا است که حاوی رنگهای مد روز دنیا می‌باشد.
  •  کاملاً مقرون به صرفه است.

Clairol

  • فاقد پراکسید و البته دارای آلوئه ورا و آنتی اکسیدان است.
  • از مزیت های این محصول رنگ آمیزی سریع (در 10 دقیقه) آن و پوشش کامل موی سفید و خاکستری است و البته عمر مناسب آن ( در حدود 1 ماه)  می‌باشد.

Revlon         

  • کاملاً در برابر اشعه مضر ماورابنفش محافظت می‌شود و شامل مواد بهبود دهنده ی خشکی مو می‌باشد.
  • هرگز به ریشه آسیب نمی رساند و سفیدی ها را 100 درصد پوشش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.