پوست صورت بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد، گرم و سرد هوا تاثیر زیادی روی پوست صورت می‌گذارد. انواع پوست با خاصیت‌ها و ویژگی‌های متفاوت شناسایی شده است. همه خواهان زیبایی هستند و دوست دارند پوستی شفاف و صاف داشته باشند. به همین دلیل نیاز است که انواع پوست را بررسی کنند، نوع پوست را بشناسند و شناخت کامل از پوست خود به دست بیاورند. سپس بر اساس انواع پوست اقدامات لازم جهت داشتن پوست صورت سالم را انجام دهند.

باید توجه داشت که برای داشتن پوست صورت دلخواه نباید هر  محصولی را انتخاب کرد چون ممکن پوست آسیب‌های جدی ببیند. انواع پوست بعد از تشخیص نیاز دارد تا محصولاتی را به خود ببیند که مضر نباشد و سلامت کامل را در پی داشته باشد. چون بارها دیده شده است که محصولات بی کیفیت مشکلات زیادی برای پوست ایجاد کرده است.

آشنایی با انواع پوست صورت

با پیشرفت علم اکثر انسان‌ها در همه جای دنیا در زمینه زیبایی و بهداشتی گام‌های بزرگی برداشته‌اند. اتفاق بسیار خوبی است که هرکسی برای داشتن پوستی زیبا بخواهد تحقیق کند و اطلاعات مورد نیاز به دست بیاورد. محققان در زمینه انواع پوست اطلاعات زیادی را ارائه داده‌اند و قطعاً می‌توان با استفاده از آن اطلاعات نوع پوست خود را شناسایی کنید و برای داشتن پوست زیبا و صاف تلاش کنید. گاهی نیاز دارید تا کسانی با شما هم قدم باشند و در داشتن پوست مورد علاقه تان شما را یاری کنند. بسیاری از مراکز بهداشتی و سالن‌های آرایشی این کار را برای‌تان انجام می‌دهند و با در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در زمینه انواع پوست، شما را در جهت درست هدایت می‌کنند. یکی از انواع پوست، نوع نرمال می‌باشد. پوست نرمال همانطور که از اسم اش پیداست چربی طبیعی دارد و بیش از حد خشک نیست.

 پوست ما به طور طبیعی چربی دارد همان طور که  اگر آن چربی‌ها از بین بروند پوست آسیب می‌بیند داشتن چربی زیاد هم موجب می‌شود پوست زیبایی خود را از دست بدهد. وقتی چربی طبیعی بیش از اندازه تبخیر می‌شود پوست دچار خشکی شده و در این حالت شکننده و آسیب پذیر می‌شود. پوست‌های مختلط ترکیب نوع خشک و چرب است. در این نوع برخی از قسمت‌های صورت خشک و برخی نقاط نیز مرطوب است. درست است که انواع پوست در همه افراد متفاوت است ولی اگر شناخت کافی از انواع پوست در دست باشد به راحتی می‌توانیم مشکلات پوستی را حل کنیم.

 

آشنایی با انواع پوست صورت

 

تشخیص انواع پوست و ویژگی‌های آن‌ها

زمانی که با مطالعه و تحقیق انواع پوست کسی تشخیص می‌دهد پوست خشک دارد قطعاً علائم‌های مختلف را در صورت خود مشاهده کرده است. پوست خشک به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. مهم‌ترین علل ایجاد پوست خشک کم آبی بدن است، وقتی چربی‌های طبیعی در پوست تبخیر می‌شوند این نوع پوست به وجود می‌آید. وقتی بدن نتواند آب کافی را تامین کند باعث می‌شود رطوبت کافی هم در بدن حفظ نشود و آسیب‌های زیادی به پوست برسد. اگر منافذ پوست شما ریز باشد یا هنگامی که پوست خود را لمس می‌کنید حس کنید که خشک و زبر است پس شما دارای پوستی خشک هستید. اکثر افرادی که پوست خشک دارند صورت‌شان پوسته پوسته می‌شود، خارش و سوزش زیادی در پوست خود احساس می‌کنند، بعد از اینکه صورت خود را می‌شویند خشکی بیش از حد آنها را اذیت می‌کند، گاهی چین‌های ریزی در صورت خود مشاهده می‌کنند و احتمالاً ترک‌های کوچکی در روی پوست ایجاد شده برای‌شان آزار دهنده باشد.

کسانی که پوست چربی دارند بسیار گلایه‌مند هستند؛ اگر کسی پوستی با چربی زیادی داشته باشد قطعاً مشکلات زیادی دارد چون باعث می‌شود پوست سرشان نیز چرب شود و موهای چرب آن‌ها را اذیت کند. درست است که در مورد حفظ رطوبت مشکلی ندارند ولی پوست صورت وقتی چرب باشد باعث می‌شود صورت‌شان جوش بزند و این موضوع برای هیچکسی خوشحال کننده نیست. در این نوع پوست به دلیل اینکه منافذ بزرگ هستند به راحتی میکروب‌ها وارد پوست شده و موجب می‌شود که صورت جوش بزند. داشتن این نوع پوست سبب می‌شود صورت فرد براق به نظر برسد. ناگفته نماند که جوش‌های سر سیاه در این افراد نیز بیشتر دیده می‌شود. داشتن پوست چرب می‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد و افراد دارای پوست چرب به طور ارثی غده‌های چربی فعالی داشته باشند.

پوست‌های ترکیبی همانطور که گفته شد ترکیبی از دو یا چند نوع پوست است. اکثر افرادی که پوست ترکیبی دارند احتمال دارد تشخیص ندهند که جنس پوست‌شان از کدام نوع است و دچار اشتباه شوند. چون گاهی با صورت براق و چربی مواجه می‌شوند و گاهی قسمت‌هایی از صورت‌شان کاملاً خشک است. همانطور که می‌دانید منافذ پوست قسمت پیشانی و بینی مسدود است و اکثراً این قسمت‌ها براق و چرب هستند. افرادی که این نوع پوست را تجربه کرده‌اند گونه‌های خشکی دارند و گاهی به رنگ قرمز و پوسته پوسته است.

 

آشنایی با انواع پوست صورت

 

راه‌های حفاظت از انواع پوست

داشتن اطلاعات در مورد حفاظت از انواع پوست خالی از لطف نیست. اگر دارای پوست چرب هستید بهتر از که از شستن زیاد پوست جلوگیری کنید. سعی کنید از شوینده‌های مناسب استفاده کنید و مطمئن باشید که مناسب پوست شما می‌باشد، استفاده از ماسک‌های متناسب با پوست سعی کنید پوست خودتان را به خوبی پاکسازی کنید. پوست چرب را به حال خود رها نکنید و سعی کنید که جلوی جوش‌های صورت را بگیرید. وقتی با شناخت پوست خود به این نتیجه رسیدید که پوست‌تان خشک است از شوینده‌های قوی استفاده نکنید چون برخی از شوینده‌های باعث می‌شوند که چربی طبیعی پوست تبخیر بشود.

استفاده از مرطوب کننده‌های مناسب باعث می‌شود که پوست شما آب کافی را در خود حفظ کند و از ایجاد چین و چروک جلوگیری کند. قطعاً پوست‌های ترکیبی در اثر استفاده از صابون‌ها آسیب‌های بیشتری می‌بیند. چون قسمت‌هایی از صورت که چرب هستند را دچار آسیب می کند و چربی طبیعی را از بین می‌برد. شاید برای قسمت‌های پیشانی مناسب باشد ولی برای قسمت های زبر نتیجه ی بدی را خواهد داشت.

مثل بقیه انواع پوست سعی کنید محصولاتی را انتخاب کنید که با پوست شما هماهنگی داشته باشد. بر فرض برای انواع پوست ترکیبی بهتر است از محصولی استفاده شود که برای منافذ مشکل ایجاد نکند و منافذ را نبندد. در حالت کلی اگر تغذیه مناسبی داشته باشیم و به رژیم غذایی اهمیت بدهیم مطمئناً می‌توانیم به داشتن پوست جوان کمک کنیم. ورزش کردن و دوری از اضطراب یکی دیگر از راه‌هایی است که ما را برای داشتن پوست صاف و زیبا توانمند می‌سازد. استفاده از ضد آفتاب‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات پوست را رفع کند. به توصیه پزشکان استفاده از ضد آفتاب در تمام فصل‌ها واجب است و باید ضد آفتابی را انتخاب کنیم که با نوع پوست ما سازگار باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.