به بیان ساده تر دکلره به معنی برداشتن رنگ مو است که پیگمنت‌های طبیعی موها از ساختمان مو پراکنده و خارج می‌شوند و در نتیجه رنگ مو روشن‌تر می شود.

پودرهای دکلره موجود در بازار کاملاً متنوع است و برندهای مختلفی وجود دارد و در کل پودرهای دکلره به دو مدل تقسیم می‌شوند :

۱.  پودرهای دکلره سفید که معمولاً برای موی حساس و نازک و یا موی رنگ شده است چون که ضعیف‌تر عمل می کند.

2. پودرهای دکلره آبی که برای موهای طبیعی و سالم استفاده می‌شود زیرا نسبت به پودر سفید قوی‌تر عمل میکند

به طور معمول اگر موی فرد مشکی طبیعی (به طور کلی رنگ تیره) بود از پودر دکلره آبی استفاده می‌کنیم ولی اگر رنگ طبیعی موی فرد روشن بود باید از دکلره سفید استفاده کرد.

به دلیل آن که دکلره مو کار خیلی حساسی است رعایت کردن بعضی نکات برای پیشگیری از آسیب رسیدن به موها ضروری است که در ادامه به آن می پردازیم.

1. اگر مو در  گذشته با رنگهای گیاهی مانند حنا و یا به وسیله رنگ‌‌های تیره رنگ شده است ، زمان دکلره پیگمنت‌های رنگی نمی‌توانند به راحتی از ساختمان موهایتان خارج شوند و هنگام خروج پیگمنت‌های زرد و آبی با هم مخلوط می‌شوند و رنگ سبز پر طاووسی را ایجاد می‌کنند (پس خانم‌های عزیزی که موهایی به این گونه دارند بهتر است با آرایشگر خودشان مشورت کنند).

2. هرگز موهایی که دكلره شده را زیر كلاهی پلاستیكی نگذارید. چون که اولا محلول دكلره خشك می‌شود و تاثیری را كه به طور معمول روی موها می‌گذارد را نخواهد گذاشت. دوماً اینکه سبب از بین رفتن ظرافت و حالت موها می‌شود.

3. در موارد خاصی مانند زمان‌های پریودی و یا روزهای حاملگی (به خصوص در 4 ماه اول چون که جنین در زمان شکل گرفتنش می‌باشد و همچنین در 8 و 9  ماهگی) و یا اگر دچار بیماری‌های عصبی هستید از این کار بهتر است خودداری کنید.

4. افرادی که داروهای اعصاب مصرف می‌کنند حتماً با نظر دکتر خود اقدام به عمل دکلره کنند.

5. لازم است که هنگام دكلره كردن به نوع موها از دید رنگ توجه داشته باشید. مثلاً موهایی كه رنگ تیره دارند دكلره آن سخت‌تر از موهایی است كه به رنگ روشن است،چون که در موهایی که تیره است پیگمنت‌های زرد و قرمز بیشتری موجود می‌باشد و به این دلیل که پیگمنت‌های رنگ آبی قطر بیشتری دارند در نتیجه سخت تر از دریچه‌های مو بیرون می‌‌روند.

6. باید که حساسیت شخص نسبت به دکلره کردن و رنگ حتماً تست شود.

7. زمان دکلره پوست سر شما بهتر است تمیز نباشد و حدود 4-5 روز از آخرین باری که شسته شده گذشته باشد زیرا اگر مو و پوست‌تان چرب باشد از وارد شدن آسیب‌ها پیشگیری می‌‌شود.

آسیب‌های دکلره و تاثیر اسمارت باندها در  جلوگیری از آن

 

 راه‌های کاهش عوارض دکلره مو

۱. پیشنهاد می‌شود که در طول سال بیشتر از 1 تا 2 بار دکلره نکنید برای اینکه به موهای خود فرصت کافی را برای رشد در این فاصله بدهید و با رنگ‌های جدید صدمه بیشتری به موهایتان وارد نکنید، زیرا تکرار زیاد این کار، سبب خشک و شکننده شدن مو می‌شود و البته مستعد صدمه جدی می‌کند.

۲. همیشه پیش از دکلره کردن موهایتان برای پیشگیری از آلرژی و التهاب، اول بر روی بخشی از موهای خود تست کنید. آلرژی احتمال دارد فقط در حد قرمز شدن پوست و یا خارش باشد ولی گاهی به صورت شدیدتر و به شکل تورم پوست سر خود را نشان می‌دهد.

۳. پس از دکلره کردن مو شامپوهای ملایمی مثل شامپو بچه و یا نرم کننده‌ها را استفاده کنید، چون باعث لطافت بیشتر موهایتان و شانه کردن راحت تر آن خواهد شد و حتماً پس از استحمام کردن سطح موهایتان را با لایه‌ای از لوسیون‌ها و یا روغن‌های حفاظت کننده پوشش دهید تا موهایتان به تدریج به حالت ابتدایی خود باز گردد.

4. پیشنهاد می ‌شود که در طول سال 1 یا 2 بار بخش های انتخاب شده را حدود 2 تا 3 سانتی متر کوتاه کنید و برای جلوگیری از صدمات بیشتر حتماً از روغن‌‌های مراقب مو مصرف کنید مخصوصاً در بخش‌های دکلره شده موهایتان.

در ضمن اصلاً از باد گرم سشوار و اتوهای مو برای شکل دادن به موهایتان استفاده نکنید، چون که باعث شکنندگی موهایتان می‌شود.

آسیب‌های دکلره و تاثیر اسمارت باندها در  جلوگیری از آن

 نکاتی مهم در دکلره کردن مو

  • هرگز توصیه نمی‌شود که روی موهایی که دکلره شده است مجدداً از دکلره استفاده کنید زیرا باعث سوختگی موهایتان می شود.
  • همچنین مواد دکلره هرگز نباید با پوست سرتان یا در کل با پوست هر قسمتی از بدن شما تماسی داشته باشد.
  • تست آلرژی به پودر دکلراسیون حتما 12 تا 24 ساعت پیش از این کار انجام شود.
  • اگر موهای ضعیف و شکننده‌ای دارید از عمل دکلراسیون بهتر است که پرهیز کنید.
  • بهتر است پس از عمل دکلراسیون، موهایتان را با شامپوی مخصوصی که PH اسیدی دارد شستشو دهید استفاده از ماسک‌‌های مرطوب کننده و یا شامپوی نرم ‌کننده مو و همچنین استفاده از مواد محافظت کننده هنگام حمام کردن و بعد از آن پیشنهاد می‌‌شود.
  • برخی از سالن‌‌های آرایشی در سال‌‌های اخیر به سبب کاهش آلرژی‌‌های پوستی، لوسیون و یا قطره‌‌‌هایی که حاوی کورتون هستند را هم با مواد مورد نظر ترکیب می ‌کنند.

 

 

تاثیر اسمارت باند و عملکرد آن

اسمارت باندها با ایجاد پیوندی قوی میان بخش‌های سازنده مو سبب تقویت آن ها می‌شود و باعث بالا رفتن مقاومت موها در برابر ماده های شیمیایی موجود در دکلره و رنگ مو خواهد شد و در نتیجه موها در برابر سوختگی و یا کش آمدگی که گاهی در اثر دکلره و رنگ ایجاد می شود، بدون صدمه و سالم باقی خواهد ماند. در نتیجه اگر قصد رنگ کردن یا دکلره کردن موهایتان را دارید سعی کنید که از اسمارت باندها حتما استفاده کنید تا صدمه وارده را تا حدی کاهش دهید.

سخن پایانی

در عمل روشن کردن موها از طریق عمل دکلره به موها صدمه وارد می‌شود و احتمال دارد باعث شکنندگی موهایتان و در آخر سبب ریزش مو خواهد شد. به همین علت تا حدی که امکان دارد از دکلره کردن موهایتان بپرهیزید و برای محافظت و زیباتر کردن موهایتان از راه های ملایم‌تری مثل هایلایت کردن مو و امثال آن استفاده کنید و در صورت استفاده از فرم دهنده‌های مو پیشنهاد می‌کنیم انواع گیاهی آن را مصرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.