با فرا رسیدن تابستان مسأله نگهداری از پوست در مقابل اشعه‌های آفتاب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. انتخاب ضد آفتاب خوب کمک می‌کند تا هنگام خروج از خانه پوست لطیف شما در مقابل آفتاب مقاومت کند. به نظر شما یک کرم ضد آفتاب خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ چگونه بهترین ضد آفتاب را برای پوست خود انتخاب کنیم؟ در اینجا قصد داریم تا به این مطالب بپردازیم. اگر قصد دارید تا راه محافظت از پوست خود را بشناسید، با ما همراه شوید.

انتخاب ضدآفتاب مناسب پوست

ساعاتی که خارج از خانه و زیر نور آفتاب می‌گذرانید، پوست لطیف شما در برابر اثرات شدید آفتاب آسیب‌پذیر می‌شود. چه در تعطیلات در ساحل باشید و چه در خارج از خانه برای کار مشغول باشید، محافظت از پوست با استفاده از ضد آفتاب خوب ضروری است. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به طور مداوم می‌تواند باعث ایجاد مسائل مختلفی شود از جمله: آفتاب سوختگی، چین و چروک، آسیب‌های شدید پوستی و حتی خطر ابتلاء به سرطان پوست!

مسئله انتخاب ضد آفتاب خوب، تنها محدود به تابستان نمی‌شود. استفاده از آن در تمامی طول سال، به خصوص روزهایی که آفتاب شدید است، پیشنهاد می‌شود. حتی در زمستان، هنگام انجام ورزش‌هایی مانند اسکی نیز بهتر است از آن استفاده نمایید. در زمستان گرچه ممکن است هوا سرد شده باشد و فوراً یاد گرما و آفتاب به ذهنمان نیافتد، امّا اشعه ماوراء بنفش هنوز خطری است که پوست شما را تهدید خواهد کرد. پس، مانند تابستان بهتر است قبل از خارج شدن از خانه از ضد آفتاب استفاده کنید.

همیشه که نمی‌توان از دست آفتاب فرار کرد یا چتر به دست در حال حرکت باشیم، در نتیجه انتخاب ضد آفتاب خوب بسیار مهم است. با این حال، همه ضد آفتاب‌ها یکسان نیستند. انتخاب یک محصول مناسب می‌تواند تفاوت‌هایی ایجاد کند. در این راهنمای انتخاب ضد آفتاب خوب قصد داریم به این مسئله بپردازیم.

ضد آفتاب چگونه عمل می‌کند؟

ضد آفتاب در درجه اول با انسداد و جذب اشعه ماوراء بنفش از طریق ذرات مختلف فیزیکی و شیمیایی مانع از رسیدن آن به پوست می‌شود.

در حالی که ذرات فیزیکی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم به انعکاس اشعه ماوراء بنفش از پوست کمک می‌کنند، مواد شیمیایی ضد آفتاب قبل از نفود نور به پوست، از خود واکنش نشان می‌دهند و نور را به خود جذب می‌کنند. نور جذب شده، به صورت انرژی گرمایی آزاد می‌شود.

راهنمای انتخاب ضد آفتاب خوب

هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب، توجه به هر گونه مواد حساسیت‌زا ضروری است. همچنین باید مطمئن شوید که مواد موجود در ضدآفتاب تعادل هورمونی شما را بر هم نمی‌زند. اگر در این زمینه مطمئن نبودید، همیشه می‌توانید از مشاوران و متخصصان سؤالات خود را بپرسید.

در نظر گرفتن عامل محافظت در برابر آفتاب (SPF)

عامل SPF یا Sun Protection Factor در درجه اول اندازه‌گیری می‌کند که چه میزان تابش نور UVB توسط کرم ضد آفتاب فیلتر خواهد شد. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 15 برای استفاده روزانه مناسب خواهد بود.

با این حال، اکثر متخصصان پوست توصیه می‌کنند تا حداقل SPF 30 باشد، چرا که حدود 97 درصد از اشعه UVB را مسدود می‌کند (SPF 15 ممکن است بتواند تنها 93% از اشعه UV را مسدود کند) .

مطمئن شوید که هر روز به میزان کافی ضد آفتاب در مناطق مختلف پوست قرار دهید. این مسئله به خصوص برای روزهایی که به مدت طولانی خارج از خانه هستید، بسیار مهم است.

بررسی صحیح مواد تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب

در راهنمایی انتخاب کرم ضد آفتاب خوب ما شما را تشویق می‌کنیم تا بیشتر در مورد مواد سازنده‌ی این کرم بدانید. همیشه مواد فعال موجود در ضد آفتاب را بررسی کنید. به دنبال فرمول‌هایی باشید که حاوی دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی و آووبنزون باشند.

همچنین از ضد آفتاب‌هایی که حاوی ویتامین A است دوری کنید. این طور تصور می‌شود که ویتامین A بیش از اندازه میزان تومورهای پوستی را افزایش می‌دهد.

انتخاب SPF با طیفی گسترده

یک کرم با پوشش طیفی گسترده می‌تواند یک انتخاب کرم ضد آفتاب خوب شناخته شود. برای مثال SPF بین 30 تا 50 یک محافظ خوب در برابر آفتاب سوختگی خواهد بود. همچنین میزان UVA بیشتری را دفع می‌کند.

شاید بخواهید از محصولاتی که SPF بالاتر دوری کنید. معمولاً اعتقاد این است که این محصولات هیچ محافظت اضافی برای پوست ارائه نمی‌دهند و گران هم هستند.

به نوع پوست خود نیز توجه کنید

اگر پوست چرب دارید یا جوش و آکنه زده‌اید، به دنبال کرم ضد آفتابی باشید که برچسب «غیر کمودن ساز» (non-comedogenic) داشته باشد. به این معنا که منافذ پوست شما را مسدود نمی‌کند. برای پوست‌های خشک به دنبال کرم‌های ضد آفتابی باشید که حاوی مواد آبرسان باشد (برای مثال : اسید هیالورونیک یا سرامی‌دها) .

فرمول ضدآفتاب معمولاً به این اشاره دارد که بر روی چه نوع پوستی چه واکنشی نشان می‌دهد. فرمول‌های ضد آفتاب در سه حالت در بازار رایج هستند. هر کدام از آن‌ها مزایای خود را دارند.

  • اسپری‌های ضد آفتاب

این می‌تواند گزینه بسیاری خوبی برای مکان‌های سخت قابل دسترسی بدن باشد. همچنین، برای افرادی که موهای بدن زیادی دارند گزینه خوبی خواهد بود. با این حال، دقت کنید که هنگام استفاده آن را نبویید.

  • لوسیون ضد آفتاب

از رایج‌ترین و مرطوب کننده‌ترین حالت‌های ضد آفتاب موجود در بازار هستند. تنوع زیادی دارند و برای هر پوستی می‌توانید یک لوسیون ضد آفتاب مناسب پیدا کنید.

  • استیک‌های ضد آفتاب

یک گزینه کوچک و قابل حمل! این گزینه به خصوص برای سفر می‌تواند عالی باشد. با انتخاب آن‌ها دیگر خیالتان از نشتی یا باز شدن ناگهانی در محصول راحت می‌شود. مثل استیک لب، راحت باز می‌شوند و به صورت رول روی پوست می‌توانید ضد آفتاب را بمالید.

به طور کلی، ماندگاری تمام ضد آفتاب‌ها سه سال است. اگر در یک مکان خشک و خنک از آن‌ها نگهداری کنید، عملکرد بهتری را نیز خواهید دید.

در نظر گرفتن میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب

یکی از فاکتورهای اساسی دیگری که هنگام انتخاب ضد آفتاب باید به خاطر بسپارید، میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب است. به عنوان مثال، چه مدت در آفتاب قرار خواهید گرفت؟ چقدر آفتاب قوی است و در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب قرار است چه فعالیت‌هایی را انجام دهید؟

به طور معمول، قدرت خورشید براساس شاخص فرابنفش (UV) اندازه‌گیری می‌شود که از 1 (کم) تا +11 (شدید) متغیر است. اشعه ماوراء بنفش از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در قوی‌ترین حالت خود قرار می‌گیرد و در شرایطی که شاخص UV به عدد 8 یا بالاتر برسد، پوست محافظت نشده می‌تواند در عرض 15 دقیقه یا کمتر بسوزد. پس مسائلی که باید در نظر داشته باشید شامل موارد زیر می‌شوند:

  • در فضای باز بودن: اگر بیشتر از دو ساعت در بیرون از منزل هستید، بسته به رنگ پوست، به دنبال ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر باشید.
  • ورزش/ شنا: اگر می‌خواهید در فضای باز یا در آب به ورزش بپردازید، بهتر است به دنبال ضد آفتاب‌های ضد آب باشید. در این حالت نیز بسته به رنگ پوست خود؛ به دنبال SPF 30 یا بالاتر باشد و هر 40 دقیقه الی 60 دقیقه دوباره از آن استفاده نمایید.
  • استفاده روزمره: در روزهای عادی که هم در زیر نور آفتاب و هم در سایه خواهید بود، حتما از ضد آفتابی با حداقل SPF 15 استفاده کنید.

کدام ضد آفتاب‌ها برای پوست‌های حساس یا آکنه دار مناسب هستند؟

  • پوست‌های مستعد آکنه

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، ضد آفتاب‌های معمولاً به عنوان مسدود کننده منافذ شناخته می‌شوند. برای همین، انتخاب فرمول‌های بدون روغن برای صورت ضروری است. حتما دقت کنید که ضد آفتاب شما غیر کمدوژن ساز باشد.

  • پوست حساس

برای پوست‌های حساس دقت کنید که حتماً حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم باشند. این دو ماده باعث سوزش چشم نمی‌شوند. تنها روی پوست قرار می‌گیرند و مانعی در برابر آفتاب خواهند بود.

  • رنگ پوست

رنگ پوست شما میزان SPF مورد نیاز شما تا حد زیادی تعیین می‌کند. برای مثال، اگر پوستی روشن و لطیف دارید که به راحتی دچار آفتاب سوختگی می‌شود، همیشه به دنبال SPF 30 یا بالاتر باشید. برعکس، اگر پوست متوسط یا تیره‌ای دارید، یا معمولاً برنزه می‌شوید ولی دچار سوختگی پوست نشده‌اید، می‌توانید از ضد آفتاب‌هایی با SPF 15 استفاده کنید.

جمع‌بندی

ضد آفتاب یکی از عواملی است که می‌تواند از پوست ما در مقابل تأثیرات شدید آفتاب و اشعه‌های آن محافظت کند. در این مقاله، به این موارد اشاره کردیم که برای انتخاب بهترین ضد آفتاب باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. از جمله SPF، مواد تشکیل دهنده، نوع پوست، فرمولاسیون و میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب. با در نظر گرفتن تمام موارد بالا، می‌توانید ضد آفتابی مناسب خود پیدا کنید. اگر در این راستا همچنان مردد بودید، همواره از مشاوران و متخصصان پرس‌وجو کنید. همیشه پرسیدن کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری را راحت‌تر انجام دهیم. اگر از همین امروز ضد آفتاب خود را انتخاب کرده و روزانه از آن استفاده کنید؛ خواهید دید که با گذشت زمان چقدر پوست شما بهتر خواهد شد.

در ادامه سه مورد از ضدآفتاب های خوبی که میتونید همین الان از فروشگاه ماه بیوتی ثبت سفارش کنید رو لیست کردیم:

1- ضد آفتاب برایت بوست نوتروژینا دارای spf30

2- ضد آفتاب دکتر سی تونا فارماسی با spf50

3-ضدآفتاب لاروش پوزای با spf50

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.