به جرأت می‌توان گفت شوینده‌های صورت از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر روی پوست ما هستند. این که شما چگونه به شست‌وشوی پوست خود می‌پردازید از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. بعضی‌ها بر این باورند که با هر ماده شست‌وشویی می‌توانند به پاک کردن آلودگی‌ها از روی پوست خود بپردازند اما این باوری غلط است. زیرا که اگر ماده یا شوینده‌ای نامناسب برای پوست خود انتخاب کنید، مضرات آن به مراتب بیش‌تر از فواید آن خواهد بود. باور غلط دیگری که خیلی از افراد دارند این است که تنها مواد آرایشی را باید از پوست خود پاک کنند، بدین معنا که اگر آرایشی روی پوست خود نداشته باشند دیگر لازم نیست به شست‌وشوی آن بپردازند. این نیز از بزرگترین آسیب‌هایی است که یک فرد می‌تواند به پوست خود وارد کند. هر روزه آلودگی‌های فراوانی که در هوای محیط اطراف ما وجود دارد ممکن است بر روی پوست ما بشیند و اگر از شوینده‌ای مناسب استفاده نکنید این آلودگی‌ها جذب پوست شده و انواع بیماری‌های پوستی از قبیل لک و آکنه را به وجود می‌آورد. حال آن چه ما در این نوشتار برآنیم به شما کمک می‌کند، بهترین شوینده صورت متناسب با پوست خود را انتخاب کنید. پس در ادامه با ما باشید.

اصول شست‌وشوی صحیح صورت

در ابتدای امر قبل از این که به انتخاب شوینده صحیح برای پوست بپردازیم، از اصولی که در هنگام شست‌وشوی صورت باید رعایت کنید می‌گوییم. اولین نکته‌ی مهم دمای آبی است که صورت خود را با آن شست‌وشو می‌دهید. این آب در صورتی که خیلی داغ و یا خیلی سرد باشد در هر صورت برای پوست شما مضر خواهد بود. آب داغ ممکن است به ایجاد حساسیت‌های پوستی و قرمزی منجر شود و آب خیلی سرد نیز باعث پاره شدن منافذ پوست شود. پس آب با دمای متعادل مناسب‌ترین حالت برای شست‌وشوی صورت است. یکی‌دیگر از اصولی که برای شست‌وشوی صورت باید رعایت کنید، تعداد دفعاتی است که به شستن صورت می‌پردازید. معمولاً توصیه می‌شود دوبار در روز صورت خود را با شوینده‌ها بشویید. یک بار در اول صبح برای از بین بردن چربی‌ها و آلودگی‌هایی که در طول شب از بالشت و یا هوای اطراف بر روی پوست شما نشسته است و بار دوم در هنگام شب قبل از رفتن به تخت خواب برای پاکسازی کامل پوست از آلودگی‌هایی که در طول روز بر روی آن نشسته است.

انواع شوینده‌های پوست

شوینده‌های پوست انواع مختلفی دارند که هر کدام از مواد مختلف با عملکردهایی متفاوت ساخته شده‌اند. پس همانطور که روشن است شما نمی‌توانید از هر شوینده‌ای که در بازار موجود است برای شست‌وشوی پوست صورت خود استفاده کنید. به طور کلی می‌توان گفت برای خرید یک شوینده برای شست‌وشوی صورت، شما به گردآوری اطلاعات زیادی ابتدای در رابطه با پوست خود و سپس در رابطه با مواد تشکیل دهنده شوینده، احتیاج دارید. اطلاعات مربوط به پوست را در ادامه در اختیار شما قرار می‌دهیم اما ابتدا به سراغ انواع شوینده‌های مختلفی که در بازار موجود است، می‌رویم. این شوینده‌های صورت می‌توانند به شکل‌های مختلفی مانند میسلار واترها، ژل‌های فومی، کرم، بالم، روغن و یا دستمال‌ و پدهای مرطوب پاک کننده آرایش در بازار خریداری شوند. این که شما کدام حالت را بخرید اول از همه به نوع پوستتان و بعد هم به سلیقه شما برمی‌گردد. برای مثال می‌توان گفت شوینده‌های کرمی علاوه بر پاک‌کنندگی پوست، خاصیت رطوبت‌رسانی به پوست را هم دارند. پس اگر دارای پوستی خشک هستید، شاید این نمونه از شوینده‌ها برای شما مناسب باشند.

برخی از پاک کننده‌ها علاوه بر اینکه پوست صورت را از هر گونه آلودگی پاک می‌سازند، خاصیت لایه‌برداری نیز در آن‌ها گنجانده شده است. این پاک کننده‌ها عموماً به صورت پودری در بازار عرضه می‌شوند که بعد از ترکیب شدن با آب، حالت کرمی پیدا می‌کنند. اگر پوست شما چرب و یا مختلط باشد، پاک کننده‌های رسی به شما پیشنهاد داده می‌شود. در ترکیبات این شوینده‌ها، خاک رس قرار گرفته است که می‌تواند چربی اضافی را از پوست شما پاک کند. برخی از پاک کننده‌ها نیز هستند که در ترکیبات خود چربی دارند و به همین دلیل به آن‌ها پاک کننده‌های روغنی گفته می‌شود. البته نکته قابل توجه این است که چربی موجود در این پاک کننده‌ها برای پوست مضر نخواهد بود و افراد با انواع پوست‌های چرب و یا خشک می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. پاک کننده‌های روغنی باعث لطافت و رطوبت پوست خواهند شد.

معرفی انواع پوست و راهنمایی جهت شوینده مناسب

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پوست افراد با یکدیگر متفاوت بوده و هر نوع پوستی شوینده مناسب خود را می‌طلبد. به همین دلیل است که انواع شوینده‌ها در بازار موجود است که هر کدام با عملکرد خاصی که دارند فقط برای یک نوع از پوست مناسب خواهند بود. یادتان باشد که در صورت عدم‌توازن بین پوست شما و شوینده‌ای که از آن استفاده می‌کنید، ضررهای زیادی را به پوست خود خواهید رساند. در ادامه به معرفی انواع پوست و شوینده مناسب برای هر کدام می‌پردازیم:

  • پوست نرمال

پوست‌های نرمال هیچ گونه حساسیتی نسبت به مواد مختلف و شوینده‌های متفاوت ندارند و دچار جوش و یا آکنه نمی‌شوند. پس افرادی که دارای این گونه از پوست‌ها هستند، به‌راحتی می‌توانند از هر شوینده‌ای که متناسب با پوست‌های نرمال است، استفاده کنند.

  • پوست‌های مختلط

می‌توان گفت پوست مختلط از انواع پوستی است که پیدا کردن یک شوینده مناسب برای آن می‌تواند تا حدودی دشوار باشد. افرادی که دارای پوست‌های مختلط هستند، باید با دقت بیش‌تری به دنبال شوینده برای شست‌وشوی پوست خود باشند. پاک کننده‌هایی که متعادل و ملایم هستند می‌توانند برای این نوع از پوست بهترین انتخاب باشند. شوینده مناسب برای پوست مختلط نباید حاوی الکل و یا مواد صابونی باشد. شوینده‌هایی که به صورت ژل تولید می‌شوند نیز انواع مناسبی برای پوست‌های مختلط هستند.

  • پوست‌های خشک

این نوع از پوست نیز نباید از شوینده‌های صابونی و یا الکلی استفاده کند. هر گونه از این مواد باعث خشک‌تر شدن پوست و ایجاد کشیدگی در آن خواهد شد. شاید بتوان گفت شوینده‌های کرمی که حاوی مواد نرم کننده و مرطوب کننده پوست باشند، بهترین انتخاب برای افرادی که دارای پوست خشک هستند، است.

  • پوست حساس

پوست حساس به پوستی گفته می‌شود که به شدت مستعد جوش و آکنه و یا ایجاد قرمزی در آن است. به همین دلیل افراد با این نوع از پوست باید به دنبال پاک‌کننده‌هایی برای شست‌وشوی صورت خود باشند که دارای فرمولاسیونی ملایم بوده و موادی همچون الکل، مواد صابونی و یا انواع اسانس‌ها در آن‌ها به کار نرفته باشد.

  • پوست چرب

پوست‌های چرب نیز اگر شوینده مناسب برای پاک‌کنندگی آن‌ها استفاده نشود، منجر به ایجاد جوش و یا آکنه بر روی آن‌ها خواهد شد. شوینده‌هایی که دارای ترکیباتی مانند سالیسیلیک و گلیکولیک اسید هستند، مناسب‌ترین انواع برای این نوع از پوست‌ها هستند. این ترکیبات باعث می‌شوند از هر گونه التهاب پوستی جلوگیری به عمل آید.

استفاده از شوینده‌های سولفات‌دار و صابون ممنوع!

شوینده‌هایی با ترکیبات سولفات‌دار در هنگام ترکیب شدن با آب کف کرده و شاید در ابتدا احساس خوشایندی از پاک‌شدگی بیش‌تر به شما بدهد، اما لازم است بدانید که همین سولفات به مرور زمان به پوست شما ضررهای زیادی را رسانده و پوست شما را حساس و مستعد جوش می‌کند. سولفات‌ها و سایر ترکیبات قلیایی موجب می‌شوند سطح خارجی پوست شما که در واقع یک سد دفاعی برای لایه‌های زیرین است، از بین رفته و پوست خشک، کشیده، قرمز و همچین حاوی چربی اضافی شود. شوینده‌هایی که در آن‌ها PH قلیایی وجود دارد، مانند انواع صابون‌ها، پوست شما را ضعیف کرده و باعث وارد آمدن آسیب‌های فراوان به آن می‌شوند. یادتان باشد که ایده‌آل‌ترین PH برای پوست بین 4 تا 4.5 است. پس هنگام خرید هر گونه شوینده برای پوست خود، حتماً به میزان PH آن دقت کنید.

نحوه استفاده از شوینده صورت

برای تأثیر بیش‌تر شوینده مناسبی که برای پوست خود انتخاب کرده‌اید، باید اصول استفاده از آن را نیز رعایت کنید. پیش‌تر هم ذکر کردیم که دوبار شست‌وشو در روز می‌تواند برای پوست شما مناسب باشد. قبل از استفاده از شوینده، ابتدا پوست خود را با آب ولرم مرطوب کنید، پاک کننده را روی انگشت خود قرار داده و شروع به مالیدن آن بر روی پوست خود کنید. حرکات انگشتان شما بر روی پوست باید حرکاتی دایره‌ای شکل باشد تا هم شوینده جذب پوست شده و هم ماساژی مناسب بر روی پوست صورت گیرد. بعد از آن پوست خود را باز هم با آب ولرم شسته و خیلی آرام با حرکاتی ضربه‌ای آن را خشک کنید.

آن چه در این جا بدان پرداختیم، راهنمایی جهت خرید شوینده مناسب برای پاک کردن پوست شما بود. از اهمیت شوینده برای پوست گفتیم و خاطر نشان کردیم که شما باید شوینده را بر اساس نوع پوستی که دارید انتخاب کنید. امید است که این اطلاعات برای شما مفید واقع شود.

همچنین در ادامه تعدادی از شوینده های پرقروش در فروشگاه ماه بیوتی حضورتان معرفی می گردد:

1- ژل شستشوی هیدروبوست نوتروژینا

2- ژل شستشوی ضد جوش نوتروژینا

3- فوم شستشوی زردچوبه نوتروژینا soothing clear

4- ژل شستشوی جلبک دریایی بادی شاپ

5- شوینده لیمو آلوورا نوتروژینا

6- ژل شوینده صورت تی تری فارماسی dr.c.tuna

7- ژل شوینده صورت سیمپل پوست چرب

8- ژل شوینده صورت سیمپل پوست خشک

9- شوینده خاک رس و جلبک لورال

10- ژل شستشوی گل رز نیوا

11- ژل شستشوی صورت خاک رس و زغال لورال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.